Társadalmi egyeztetés Debrecen Környezetvédelmi Programjáról, a Zöld Kódexről

Több mint ötven meghívott – professzorok, civil szervezetek, és vállalatok képviselőinek – részvételével zajlott a Debreceni Környezetvédelmi Program, a Zöld Kódex társadalmasítása 2024. február 08-án.

Az egyeztetésen Papp László polgármester elmondta 2019-ben, amikor ez az önkormányzati ciklus elkezdődött, akkor az a döntés született a városvezetés részéről, hogy a környezetpolitikát egy magasabb szintre emelik. A polgármester kiemelte tudták, látták, készültek arra, hogy a város gazdasági fejlődése magasabb fokozatba kapcsol, ennek okán pedig az urbanizáció, a város fejlődése is.

Természetes az az igény a város polgárai, a városban élők, vagy akár az agglomerációban élők részéről, hogy a környezetvédelemmel, az urbanizációval, a gazdasági fejlődéssel, a városfejlődéssel kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolásra kerüljenek, nyitott fülekre találjanak, komoly szakmai munka folyjon ezen a területen, és tudjuk garantálni azt, hogy a város fejlődése úgy történjen, hogy a fenntarthatósági, a környezetvédelmi szempontok maximálisan figyelembe legyenek véve ezeknél a folyamatoknál, a tervek, a
stratégiák elkészítésénél.

Az elmúlt időszakban a város közgyűlése több nagy jelentőségű, több évre, vagy akár évtizedekre szóló stratégiai programot tárgyalt, fogadott el a fenntartható városfejlesztési stratégiát, a SUMP-ot, a közlekedési stratégiánkat, amely rövid, közép, és hosszú távú programelemeket tartalmaz, és szándékaink szerint a következő közgyűlésen szeretnénk tárgyalni és elfogadni a Települési Környezetvédelmi Programot – húzta alá a városvezető.

A Nemzeti Környezetvédelmi Program 2022 decemberében került elfogadásra a magyar Országgyűlés által, és erre építve, erre alapozva építettük föl, kezdtük el ennek a városi környezetvédelmi programnak az elkészítését. A program a 2023-2026-os időszakra szól, de a program előkészítése és bizonyos programelemeinek a megvalósítása már 2023-ban elkezdődött. Megvalósult a Civaqua-program, amely ötven éves álmot váltott valóra, továbbá elindult a zöld folyosó építése az ipari övezetek környezetében.

A következő közgyűlésen fogjuk tárgyalni Debrecen 2024. évi költségvetését. Az egyik leghangsúlyosabb terület az a környezetvédelem, a környezetünk megóvásával kapcsolatos terület lesz – mondta a polgármester.
Balázs Ákos alpolgármester hangsúlyozta, hogy Debrecen egy tudásalapú város, és azt a tudást, ami itt helyben megvan, azt közösen tudják a környezetvédelem, a fenntartható városfejlesztés szolgálatába állítani.

A munkát 2019-ben kezdtük, és az volt a célunk, amikor az új környezetpolitikát meghirdettük, hogy egy cselekvő közösséget hozzunk létre, és a város együtt tudjon megmozdulni a fenntarthatóság és a zöld ügyek érdekében. Ezért hoztuk létre a Zöld munkacsoportot, ami folyamatosan bővült, és az elmúlt évben kiegészült a Debreceni Egyetem professzoraival és tudásbázisával, valamint indítottuk el a Future of Debrecen mozgalmat, ami az elmúlt években 30 intézkedést indított, hajtott végre a városban. Ezért is fontos ez a dokumentum, amiben ötven intézkedés található. Ezek egymást erősítik, és mind olyan program, ami hozzájárul ahhoz, hogy Debrecen zöld és fenntartható módon tudjon fejlődni – mondta el az alpolgármester.

Ez is érdekelhet