Kormányinfó: minimálbér-emelés, nyugdíjemelés, egy számjegyű infláció

Ismét Kormányinfót tartott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő november 9-én. Többek között szó volt a nyugdíjemelésről, az ukrajnai EU-csatlakozás kérdéséről, az infláció csökkenéséről és a minimálbér-emelésről is.

Kép forrása: MTI/Máthé Zoltán

Gulyás Gergely legelőször a gazdasági helyzetről beszélt, amellyel a kormány hosszabb ideje, az orosz–ukrán háború kitörése óta kénytelen foglalkozni. Az egyik legnagyobb probléma, amit a háború és a szankciók generálnak a gazdaságra nézve, az infláció.

Infláció
Legkésőbb novemberben sikerül elérni, hogy egy számjegyű legyen az infláció Magyarországon.

A politikus közölte, hogy péntek délutánra lesznek meg a KSH októberi inflációval kapcsolatos adatai, az várhatóan tíz százalék körüli érték lesz. Ez tovább fog decemberre csökkenni – jelentette ki, hozzátéve: az év végére valamivel hét százalék fölötti érték várható. Gulyás Gergely felidézte, hogy az elmúlt időszakban a legnagyobb ellenfél az infláció volt, de a kormány tudja tartani a korábban tett vállalását.

Minimálbér-emelés

A tárcavezető úgy fogalmazott: az emelések mértéke „a legpesszimistább számítások szerint is” meghaladja majd az inflációt, és mind az állami szektort, mind pedig a nem állami szektort érinteni fogja.

Gulyás Gergely kijelentette, hogy a 2024-es év a béremelkedések és a gazdasági növekedés éve lesz. A gazdasági növekedés az előrejelzések szerint a régióban nálunk lesz a legnagyobb – tette hozzá.

Nyugdíjemelés

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő elmondta: jövő héten érkezik a nyugdíj-kiegészítéssel emelt nyugdíj.

A kiegészítő nyugdíjemelésre 198 milliárd forintot fordít a kormány, így az átlagnyugdíjjal számítva havi 6 ezer forintot, a 13. havi nyugdíjat is beleértve az átlagnyugdíjasok összességében 85 ezer forint pluszt kapnak most.

Kép forrása: MTI/Máthé Zoltán

Januárban pedig újabb nyugdíjemelés érkezik, hat százalékkal nőnek a nyugdíjak, ennyi lesz ugyanis a jövő évi infláció a jelenlegi előrejelzések szerint.

Digitális állampolgárság

Várhatóan a jövő héten nyújtja be a kormány a digitális állampolgárságról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés elé – mondta a miniszter.

A cél, hogy az igazolvány ügyintézés és az elektronikus aláírás mobiltelefonon is megtörténhessen.

A későbbiekben a magyar állampolgárok a közműszámláik befizetését tudják majd így intézni. Ahhoz, hogy a magyar gazdaság már közép- és hosszú távon is versenyképes legyen, egyszerűsödjön az ügyintézés, és további leépítések lehessenek az állami bürokráciánál, feltétlenül szükséges a digitalizáció terén nagyot lépnünk előre – fogalmazott Gulyás.

Kép forrása: MTI/Máthé Zoltán
Az ukrán EU-csatlakozás

A kormány álláspontja, hogy előbb a már folyamatban lévő csatlakozási tárgyalásokat kell végigvinni. Ukrajnával szolidáris Magyarország, de egyelőre nem teljesíti a csatlakozáshoz szükséges feltételeket, a koppenhágai kritériumokat, a nemzetiségek helyzetét és a korrupciót tekintve sem.

Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: korábban Jean-Claude Juncker is úgy fogalmazott, hogy Ukrajna totálisan korrupt, és nem érett az uniós tagságra. Magyarország szerint egy partnerségi kapcsolatot érdemes felajánlani Ukrajnának, de csatlakozásról még korai beszélni.

CSOK PLUSZ

Az Index kérdésére Gulyás Gergely elárulta: a csok plusz részletszabályait a következő bő 1-2 hétben nyilvánosságra hozzák, de november végéig biztosan megjelennek. A miniszter egyébként támogatja, hogy lehessen véleményezni majd a részletszabályokat, és fél év múlva leszűrni a tapasztalatokat, majd ezek fényében esetleg módosítani a szabályokon.

Az energiaital betiltásának kérdése

Komoly vita alakult ki a kérdésben, szögezte le a miniszter. Szentkirályi Alexandra elmondta: tárgyalta a kormány az energiaitalok árusításának korlátozását a 18 éven aluliaknak, de még nem döntöttek.

Korábbi írásunk az energiaital 18 éven aluliak számára való betiltásról itt olvasható.

Ez is érdekelhet