„a költészet a szükséges fölösleg” Harmadik alkalommal szervezik meg Debrecenben a Térey Könyvünnepet.Ennek részleteiről és a debreceni irodalmi ősz programjainak részleteiről számoltak ma be.
Szeptember 14-én emlékezünk meg a Debrecenben született, itt felnőtté váló és szülővárosához mindig hű nagy költő, Térey János születésének évfordulójáról. A kortárs magyar irodalom egyik legtehetségesebb és legtermékenyebb írásművésze átformálta a költészet nyelvét, felújította a verses regény és a zenedráma műfaját, új értelmet adott a pátosznak és az elégiának, a szatírának és a társalgási drámának, a disztópiának és a memoárnak.
Olvasói, az irodalom ínyencei tudják, hogy milyen megragadó erejűvé, milyen intenzitásúvá formálta a műveit. S mindezt lenyűgöző műveltséggel és rendkívüli nyelvi fantáziával tette. Olyan újító volt, aki messzemenőleg tisztelte a hagyományt, így szülővárosának épített és szellemi örökségét is. A legnagyobb debreceniek nyomdokain járva a „maradandóságot” az értékek megújító megőrzéseként fogta fel.
A költő születésének 50. évfordulója tiszteletére 2020-ban hagyományteremtő szándékkal alapítottuk meg a Térey Könyvünnepet, melyet terveink szerint évről évre a közelmúlt nagy debreceni irodalmi alakjainak, valamint jelenbeli alkotóinak szentelünk. Felidézzük életútjukat és megemlékezünk műveikről, hogy tudatosítsuk: Debrecen nem csak a régmúltban, Fazekas Mihály, Csokonai, Arany János, Ady, Móricz és Szabó Lőrinc korában, hanem a 20-21. század fordulóján és manapság is az irodalom városa.
A Térey Könyvünneppel szeptemberben elkezdjük, októberben a MagdaFeszttel folytatjuk és a nagy múltú Debreceni Irodalmi Napokkal a ködgubás novemberben búcsúztatjuk el a cívisváros őszi irodalmi eseménysorozatát. Az idei Térey Könyvünnepen a hagyományoknak megfelelően lesz koszorúzás a Kétmalom utca 17. szám alatt; a pályatársak, barátok kerekasztal-beszélgetés során idézik föl Térey János alakját; bemutatjuk a költő – Szükséges fölösleg című – posztumusz interjúkötetét és sor kerül az Epifánia királynő című drámájának felolvasószínházi előadására is. A Könyvünnepen avatjuk fel Balogh László irodalomtörténész emléktábláját, s a Pásti utcai zsinagóga helytörténeti kiállításához kapcsolódóan kerekasztal-beszélgetést szervezünk Debrecen irodalmi múltjáról. A Bereményi kalapja című portréfilmet együtt nézhetjük a „főhősével”, s városunk épített örökségére, az egykori életformáira emlékezve bemutatjuk a Cívisházak és lakóik nyomában című kötetet is.
A részletes program itt olvasható.