Óriási felhőszakadással, régen látott mennyiségű-, és nagyságú jégesővel, viharoserejű széllel, elhúzódó zivatarral érkezett pénteken délután az ítéletidő Debrecenben, s szerte Hajdú-Biharban. Fel sem lélegeztek a helyreállítási-, és vízelvezetési munkálatokból a tűzoltók munkatársai, a károsult lakosok, autósok és szombaton délután újabb égszakadás tarolt a megyében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat zivatar veszély miatt másodfokú (narancs) riasztást-, illetve felhőszakadás és várható magas középhőmérséklet veszélye miatt pedig elsőfokú figyelmeztetést adott ki Hajdú- Bihar megyére pénteken, illetve szombaton. A riasztás érintette Borsod- Abaúj- Zemplén -, és Szabolcs- Szatmár- Bereg megye területeit is.
Figyelmeztető előrejelzésük pontosnak bizonyult, mert a késő délutáni órákban az Alföldön és az északkeleti tájakon a zivatarokat viharos széllökés, felhőszakadás, villámlás, erős mennydörgés és hatalmas mennyiségű jégeső kísérte. A széllökés elérte a 60-100 km/ órás sebességet is.
A jégeső és a viharos széllökés egyelőre még nem pontosított károkat okozott szerte Debrecenben és a megyében. Fákat tört derékba-, és csavart ki, melyek az utakra, személygépkocsikra, padokra, az úttestekre, vezetékekre, háztetőkre zuhantak. A lezúduló csapadék özönvízhez hasonlóan borította be a belváros, a lakótelepek, a kisebb utcák, lakóparkok, a külsőségek közútjait, járdáit, pincéit, garázsait, aluljáróit egyaránt.
A debreceni Nagyállomáson az utasok a vágányoktól a kijáratig, bokáig érő vízben tudtak átgázolni, aminek elhárítására előzetesen sajnos nem lehetett felkészülni az elavult csatorna-, és vízelvezetési rendszer miatt.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a korszerűbb garázssorok, a később épült társasházak, és más épületek pincéi, alagsorai is hatalmas mennyiségű csapadékkal teltek meg, amit a lakók „lapátoltak” a nagyobb kár megelőzése érdekében.
A viharos széllökés az autók rendszámtábláit leszakította, melyek egy részét a segítőkész lakosok később összeszedtek s közösségi posztjaikban, fotókkal adták hírül, melyik hol vehető át.
Ennél is nagyobb bosszúságot okozott a megrongálódott személygépkocsik-, tetőszerkezetek-, ablakok-, redőnyök-, beázások jelentette viharkár.
A biztosítókkal hétfőn lehet a személyes kapcsolatot felvenni a kárfelméréshez.
Az éjszakai hőmérséklet jelentősen lehűlt szombatról vasárnapra, alig érték el a 16-18 fokot a korábbi nappali 28-30 fokhoz képest. Éjjel és hajnalban ismét nagymennyiségű csapadék is hullott, melynek mennyisége már nem érte el a szombat délutáni özönvíz mértékét.
A Hajdú- Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakembereinek utolsó, péntek esti tájékoztatása szerint: 175 bejelentés érkezett hozzájuk, a tűzoltókhoz – ez a szám a triplája is lehet vasárnap estére – a viharos idő és az átlagosan több mint 5,0 centinél magasabb csapadék felgyülemlése miatt, ami a pincékben, garázsokban, aluljárókban szombat estére sokkal magasabbra tetőzött Debrecenben.
A tűzoltóknak a károk mintegy húsz százalékát sikerült elsőként elhárítaniuk. Eltávolították az autókra, járdákra, úttestekre, tetőszerkezetekre, vezetékekre borult fatörzseket, faágakat. A kritikus helyeken a nagymennyiségű víz szivattyúzását is elvégezték, amit lehetetlenség volt a szombati tetemes csapadékkal maradéktalanul felszámolni. Személyi sérülésről eddig sehonnan nem érkezett hír.
A vihar elsősorban Debrecenben okozott tetemes károkat, de sok káreset történt Püspökladányban, Hajdúszoboszlón, Hajdúhadházon is. A műszaki mentésben, a károk felszámolásában nemcsak a hivatásos debreceni tűzoltók vettek részt, hanem a környező településekről is érkeztek szakemberek speciális kocsikkal, felszerelésekkel.
A hatalmas mennyiségű csapadék bezúdult a Debreceni Egyetem Klinikai Központ egyes épületeinek alagsorába, valamint a Déri Múzeum pincéjét is elárasztotta a víz.
A tűzoltók a kritikus helyzetbe került középületek-, és intézmények-, valamint lakóházak és aluljárókból szivattyúkkal távolították el a nagymennyiségű vizet.
A kárfelmérések-, és helyreállítási munkálatok folyamatosan zajlanak.