A cicák előszeretettel bújnak be éjszakára meleget adó, védett helyekre, ezt tapasztaltam meg én is egy átlagos tócóskerti reggelen.
A kutyasétáltatásból hazatérve láttam, ahogyan a szomszédok nagyon keresnek a kocsi melletti bokorban valamit. A nyávogást hallottak és keresték hol lehet a cica, amelytől származik. Ekkor javasoltam nekik nyissák fel a motorháztetőt, mert jó eséllyel ott lesz.
És így is volt, egy kölyök cica bukkant elő a kisautó motorja mellett, amely éjszaka bújhatott oda be menedéket keresve. Rendkívül fontos, hogy hasonló esetben ne indítsa be az autót az ember, hanem keresse meg a jószágot, hiszen szegénynek komoly, akár végzetes sérülést okozhatna a motor, illetve az autóban is drága károkat okozhatna.
Kinti cica, kóbor cica?
Sokan gondolják, hogy a cicáknak jót tesz, ha a gazdi “teret ad nekik” és mehetnek amerre akarnak, majd hazajön. Igazából ez nem így van. Amellett, hogy a gazda felelősséggel tartozna az esetleges károkozásokért is, a háziállatot is veszélynek teszi ki, hiszen elüthetik, vagy egyéb baleset érheti.
A kóbor cicákat sem etetni kell a parkban, hanem befogadni. Ellátni őket. A szabadon élő, parkokban etetett cicák súlyos betegségeket is terjeszthetnek a környéken lévő többi állatnak (veszettség esetén akár embernek is). Nem az az állatszeretet, ha valaki az utcán lévő cicát eteti néha egy kis kirakott étellel, hanem ha befogadja és gondját látja.
Mindenképpen érdemes megemlíteni az ivartalanítást is, amely segíthet megelőzni a váratlan szaporulatot. Minden évben kínálnak állatorvosok akciósan is ivartalanítást cicák számára, illetve állatmentő egyesületek akár díjmentes ivartalanítást, ezzel megelőzve, hogy még több utcán kóborló állat legyen.
Legyünk előre látok és felelősek. Akár autó, akár kisállat tulajdonosaként.