A Debrecenhez kötődő író és költő alkotásai ihlették azokat az illusztrációkat, amelyeket most láthat a közönség a debreceni Kölcsey Központban. Csokonai Vitéz Mihály 250. évfordulója s Borbély Szilárd születésének 60. évének emlékére nyílt a sajátos kiállítás.
Ebben az évben a Budapesti Illusztrációs Fesztivál a fővárosi helyszínek mellett, a cívisvárossal együttműködve, Debrecenhez kapcsolódó, itt élő, alkotó emberek irodalmi témájában is meghirdette illusztrációs pályázatát. Borbély Szilárd és Csokonai Vitéz Mihály élete is – megannyi szállal kötődik Debrecenhez.
A fesztivál küldetése az új kezdeményezéssel, hogy maradandó hagyományt alakítsanak ki a vidéki városok aktív közreműködésével.
A most megnyíló pályázatra Csokonai 250. és Borbély Szilárd emlékének, 60. születésnapja alkalmából olyan képeket, műveket vártak a szervezők, melyek közül a zsűri által kiválasztott legkiválóbb százat láthatják viszont az érdeklődők a. „Csokonai Vitéz Mihály és néhai Borbély Szilárd 60. születésnapja emlékére.
A nagyérdemű olyan képi alkotásokat tekinthet meg, amelyek pontos szövegre reflektáló, narratív képalkotások. A mostani pályázatra 380 műalkotás érkezett a zsűri elé, amelyek sorából a látogatók a legkiemelkedőbb száz alkotást láthatják a Kölcsey Központ Bényi Galériájában, Debrecenben.
Puskás István alpolgármester kiemelte a megnyitón: – Ebben az esztendőben a magyar irodalomtörténet és a debreceni kultúra jelentős évfordulóit ünnepeljük.
Petőfi Sándor 200, a Himnusz 200, Madách Imre 200 mellett, Debrecenben Csokonai Vitéz Mihály születésének 250 és Borbély Szilárd író, irodalmár születésének 60. évfordulójáról is megemlékezik a város.
Mindketten a cívisváros kimagasló, hatalmas értékeket ránk hagyó szülöttjei voltak.
Az időben egymástól nagyon távoli időben élő irodalmár, költő, író más – más megközelítésekben, értelmezésekben, megfogalmazásokban örökítette meg s tette élővé saját műveit az utókor számára is.
A kiállítás rendkívülisége abban is értelmezhető, hogy a Csokonai és Borbély Szilárd mély és nehéz, mégis meghatározó gondolatai, művei a képek, illusztrációk segítségével fájdalmat és tragikumot hordoznak, s tárnak az érdeklődők elé.
A fájdalom, a kétség, a válaszra váró kérdések, jól érthető – máskor sejtelmesen -, a fennmaradt verseikből, prózáikból, egyéb szöveges műveikből a mai olvasót is megérintik, elgondolkodtatják.
A megnyitón átadták a Debrecen város által felajánlott 600 ezer forint összeget.
a 300 ezer forintos fődíjat, Bechtel Helgának ítélte oda a szűri. A második helyezett 200 ezer forintos elismerést Heinrich Annamária kapta, míg a harmadik helyen elismert Szabó Imola Julianna 100 ezer forintos díjazásban részesült a közelmúltban.
A kiállítás Debrecen után Pozsonyban lesz látható.