Biztonságos Internet Napja

Tudtad, hogy egy perc alatt is megírhatunk olyan kommentet, amely jelentősen befolyásolhatja valaki mentális egészségét és jóllétét? Tudtad, hogy a közösségi médiából származó stresszt, szorongást és elszigeteltséget is okozhat?

Az UNICEF arra buzdít mindenkit, hogy legyen óvatos és éber, amikor digitális környezetekben kommunikál, (például online játékokban vagy közösségi média platformokon) és teremtsünk egy mindenki számára biztonságos és befogadó felületet. Figyeljünk oda a kommentekben használt szavainkra és az interneten töltött időnkre. Fontos, hogy közelről figyeljük, hogyan befolyásolja az internet az érzelmeinket, gondolatainkat vagy cselekedeteinket.

Forrás: UNICEF

Fogjunk össze és vessünk véget az online erőszaknak.

Te mit tehetsz?

Gondold át, mielőtt elfogadod!

Mielőtt elfogadsz egy ismerősnek jelölést, nézd meg a profilját – próbáld kideríteni, kiről van szó. Ne feledkezz meg róla, hogy néha emberek másoknak adják ki magukat, és nehéz megmondani, hogy igazat mondanak-e. Vannak közös ismerőseitek? Ugyanabból a városból valók vagytok? Ne érezd magad kötelesnek elfogadni random emberek jelöléseit. Nézd meg a privát beállításaidat, hogy az ismeretlen emberek ne láthassanak semmilyen információt, amit nem akarnál velük megosztani.

Gondold át, mielőtt elküldöd!

Ne terjessz pletykákat, és ne ossz meg fájdalmas vagy kínos sztorikat és képeket. Ami először csak egy ártatlan viccnek tűnik, az egy másik embernek nagyon fájdalmas lehet.

Gondold át kétszer, mielőtt rányomsz a „Küldés” gombra

Különösen, ha mérges vagy zaklatott vagy. Ha már megosztottál egy üzenetet, képet vagy videót akkor már nehéz befolyásolni, hogy mi történik vele. Leszedni szinte lehetetlen.

Ne felejtsd el, hogy megvan a jogod a magánélethez – és másoknak is. Nincs jogod más emberek fiókjába belépni, vagy a mobiljukat használni az engedélyük nélkül.

Gondold át mielőtt megosztod!

A közösségi média felületeken meg tudod változtatni a privát beállításaidat, és kontrollálni tudod, hogy ki láthatja az információidat és az összes helyet, ahonnan becsekkoltál.

Gondold át alaposan, hogy kivel és mit osztasz meg.

Ne rakd ki a személyes információidat, mint például a lakcímedet, telefonszámodat vagy a banki adataidat. És semmiképp se oszd meg a jelszavadat! Ha a privát beállításaid nem biztonságosak, mindenki láthatja az információidat.

Jelentsd!

Ha láttál valamit a közösségi média felületeken, ami felkavart vagy megbántott, be tudod jelenteni. Sok felületen tudsz jelenteni bizonyos posztokat vagy képeket, ha azok a közösségi elveket sértik. A legtöbb közösségi média felület engedi blokkolni azokat az embereket, akiknek a tartalmát nem akarod látni, és így nem tudnak kapcsolatba lépni veled vagy üzenetet küldeni neked.

Cyberbullying Magyarországon – Minden 3. gyermek áldozattá válik!

Ez is érdekelhet