Nemrég nyitott a Batthyány utca négy szám alatt a Hermész Antikvárium. Ezen örömteli, de ritka esemény kapcsán a tulajdonossal beszélgettünk. Gondolatait az alábbiakban tolmácsoljuk.
Kiss Balázs Gábor, aki egyúttal az eladó is, eredeti foglalkozása szerint történelemtanár. Gyerekkora óta szoros viszony fűzi a könyvekhez nemcsak olvasás terén, hanem tárgyi szinten is. Az évek alatt hatalmasra nőtt gyűjteménye az antik kiadásoktól napjainkig sokféle könyvet tartalmaz. Mindig is fontosnak tartotta az olvasás örömének, élményének megosztását.
Nem meglepő tehát, hogy álma egy saját antikvárium üzemeltetése volt. Számára ez elsősorban nem gazdasági, hanem kulturális tevékenység. A tudás, a műveltség és az élmény terjesztése, a könyvek célba érkeztetése, avagy nem pusztán eladásuk, sokkal inkább könyv és olvasó találkoztatása motiválja őt. Hisz abban, hogy ez kulturális értékek őrzése, ápolása, átmentése, terjesztése és továbbadása.
Balázst legfőképp a történelem és ahhoz kapcsolódó könyvek, az útleírások és útikönyvek, az ezotéria, illetve a bilbiofil (antik) kiadványok érdeklik. Ezek fúziója megjelenik az antikvárium arculatában, egyedi dísztrágyakkal kölcsönözve hangulatot. Kínálata azonban minden területet igyekszik lefedni, még ha az állományon érezhető is efféle beállítódása. Névadója, Hermész az utazók, vándorok védelmezője, egyben az istenek hírnöke is volt, valamint a bölcsesség és írás feltalálója, továbbá a középkori alkimisták is tisztelték (ezáltal köthető az ezotériához is).
Örömmel nyugtázza, hogy üzletébe minden korosztály betéved, így azt reméli, a könyvek ideje mégse járt le, szerinte igenis olvasnak az emberek. Szerinte popularizálni, promotálni kell az olvasást és mégtöbben megszeretik. Fontosnak tartja a könyvek fizikai formáját is, így lát bennük potenciált mint dísz vagy ajándék, nem elfeletjve a kézben tartás, a lapozás, netán „illatuk” örömét.
A fentebbiek miatt mert belefogni a relatíve merész vállalkozásba, hogy antikváriumot nyisson. Bízott továbbá abban is, hogy egyetemváros lévén van igény erre. Kiemelendő, hogy a népszerű, gyakran keresett könyvek mellett üzletében hangsúlyos, hogy ritkaságokat, bibliofil köteteket is árul. Ennek van egy specifikus vevőrétege, nem mellesleg szerinte sokan befektetésként is gondolnak a könyvekre.
Hogy pár eladó kuriózumot említsünk:
- Wass Samu: Kilencz év egy száműzött életéből, Pest-Bécs 1861-62
- Beöthy Zsolt: A magyar irodalom története I-II, 2.kiadás
- Ethel Tawse Jollie: The Real Rhodesia, 1971 (angol nyelvű, dekoratív bőrkötésben, sorszámozott: mindössze 150 példány készült ebben a deluxe kiadásban!)
A Batthyány utca a város első sétáló utcája, frekventált helyen, több tíz üzlettel, szolgáltatással és nem utolsó sorban jó hangulattal vár mindenkit. Utóbbiért az utcabeli vállakozók összefogtak, így rendszeresen szerveznek kollektíven rendezvényeket a Debreceni Kreatív Közösség projektnév alatt.
-szponzorált tartalom-