A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány díjazottjai 2023-ban

A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány ösztöndíjainak átadására a város napján, április 11-én került sor a Déri Múzeum Munkácsy-termében. Az alapítvány kuratóriuma nyolc alkotót támogat.

A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány Debrecen város szellemi, kulturális életének mecenatúráját felvállaló szándékkal jött létre 1991-ben. Magánszemélyek, intézmények, csoportok, együttesek művészeti és kulturális törekvéseit ösztönzi, segíti a kulturális kapcsolatok fejlesztését hazánkban és külföldön egyaránt.

A díjátadón köszöntőt mondott Puskás István, Debrecen kulturális ügyekért felelős alpolgármestere és Duffek Mihály, a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának elnöke, amelyet követően közösen adták át az elismeréseket.

Puskás István úgy fogalmazott, a pályázat izgalmas képet fest Debrecen kulturális életéről, megmutatja, mik foglalkoztatják az itt alkotó művészeket, a különböző kezdeményezések pedig érdemben gyarapítják a város kultúráját. Hozzátette, a több mint 30 évre visszanyúló ösztöndíj a képzőművészet, a rockzene és a várostörténet izgalmas találkozása.

Duffek Mihály felidézte, hogy tavaly született meg az a döntés, amely értelmében szétválasztják az alapítványi díj és ösztöndíj megítélésének időpontját. Mint mondta, a díj az eddigi életművet ismeri el, az ösztöndíj pedig a jövőnek szól.

Kiemelte, a művészek nagyon érzékenyek a világban történő eseményekre, de az alkotás során a baj háttérbe húzódik, az érték pedig megmarad, legyen szó akár képzőművészetről, akár zenéről.

Az egyik alkotói ösztöndíjat a Hajdú-Bihar Megyei Iparkamara ajánlotta fel, így dr. Puskás Leventének az iparkamara képviseletében dr. Skultéti Éva főtitkár adta át az elismerést.

 

Az alapítvány alkotói ösztöndíját az alábbi személyek vehették át:

Árvai Tünde történész

A Debreceni nőtörténet Facebook-oldal elindítója. Munkássága a nők szerepének, hatásának bemutatására fókuszál. Elsősorban a 19. század második és a 20. század első felét felölelő időszakot vizsgálva olyan személyek bemutatására összpontosít, akik munkásságukkal nyomot hagytak a város helytörténetében, közösségi és kulturális életében, legyen az tudomány, képzőművészet vagy sport. Kutatásában foglalkozik a századvég és a két háború közötti nők mindennapi életével. Jegyzetei új információkat tartogatnak mindazok számára, akik érdeklődnek a debreceni kötődésű nők története iránt. Több publikáció, tanulmány szerzője. Korábbi tudományos tevékenységének kiemelkedő eredménye az önálló kötetként megjelent „Városanyák. Mozaikok a pécsi nők 19-20. századi történetéből” című könyv. Az ösztöndíj segítségével folytatni tudja eddig megkezdett kutatásait azokról az ismeretlen nőkről, akiknek az általa feltárt munkássága beépíthető a város történeti emlékezetébe.

Debreceni Képzőművész Céh Egyesület

A mintegy 30 főt számláló egyesület mértékadó művészeti színvonalat, alkotói magatartást képviselő képző- és iparművészek, fotóművészek, illetve a vizuális kultúra területén működő elméleti szakemberek számára alkotó közösséget, fórumot teremt. Támogatja az egyesület tagjainak alkotó munkáját, a tagok munkásságának népszerűsítését. Együttműködik más hasonló célú hazai és nemzetközi szervezetekkel, művészekkel, állami, önkormányzati és gazdálkodó szervezetekkel. Aktívan részt vesz a kortárs képzőművészeti életben, támogatói közösségeket szervez. A 2021-ben alakult egyesület a Debrecen, Széchenyi utca 1. szám alatti ingatlant használja galériának és nyitott közösségi térnek. Az önkormányzat által biztosított helyiségben különböző művészetet népszerűsítő előadásokat, kiállításokat, workshopokat, aukciókat terveznek a debreceniek számára. A művészeti közösség ezekkel a gesztusokkal is nyitni szeretne a helyi közönség (közösség) felé. Az ösztöndíj segítséget nyújt az egyesület számára kulturális programok, egyéni és csoportos bemutatók, kiállítások  megvalósításához.  A 2023-as programok között kiemelt jelentőségű az irodalmi évfordulókhoz kapcsolódó Csokonai-, és Madách-kiállítás. Mindkét tárlaton az egyesület által meghirdetett szakmai pályázatokra beérkező képzőművészeti reflexiók tekinthetők majd meg.

Horog Máté grafikus, pedagógus, a City-Legends.com alapítója, alkotója

Munkásságát fiatal kora ellenére a komplexitás jellemzi, tevékenysége több művészeti területet ölel fel felhasználva számos tudományterület eredményeit. Sokszor szerepelt egyéni és csoportos, illusztrációs és grafikai kiállításokon országszerte. Szerzőként több kiadványt és tudományos publikációt jegyez. 2012-ben indította el a City-legends.com elnevezésű projektet, melynek első állomása a „Debreceni Új Propaganda: színes és fekete-fehér grafikák a Debreceni Misztikusok és Mesés Debrecen témakörökben”, és amely bepillantást enged helyi legendákba, kevésbé ismert cívis történetekbe. 2017-től alternatív debreceni városjárásokat szervez, eddig több mint tíz különböző tematikával, s ezekben együttműködik helyi szervezetekkel, intézményekkel, civilekkel. Munkásságának köszönhetően az érdeklődők egyedi szemszögből ismerkedhetnek meg a cívisvárossal. Az ösztöndíj keretében megszülethet egy alternatív útikönyv a „Debrecen Utikalauz Gyalogosoknak – (Nem Csak) Szubjektív Imressziók Debrecenről Debreceniektől” címen, ami tartalmaz majd debreceni sétaútvonalakat, városnéző tippeket, helyi szolgáltatások bemutatását saját grafikák és fotók, valamint egyedi hangú leírások felhasználásával.

Nuridsány Éva képzőművész, nyugalmazott főiskolai adjunktus

Erdélyi születésű, de négy évtizede Debrecenben élő alkotó, aki rendkívüli aktivitással alakítja művészi pályáját. Festészetét elsősorban a szakralitás jellemzi, de alkotásaiban az emberábrázolás és a táj iránti szeretet kifejezése is domináns módon jelen van. A tűzzománc technika elsajátítása, majd oktatása művészetének és tanári tevékenységének kiemelkedő területe. Az 1980-as évek óta meghatározó szereplője városunk kulturális életének. Rendszeres résztvevője debreceni, megyei és országos tárlatoknak, biennáléknak, művésztáboroknak.  1999-ben Weimar Európa Kulturális Fővárosa nemzetközi tűzzománc szimpózium ösztöndíjas meghívottja volt. Számos egyéni és csoportos külföldi kiállítás résztvevője Japántól, Európán át az Amerikai Egyesült Államokig. Több évtizedes alkotómunkáját 2011-ben Holló László Díjjal jutalmazták. Több alkalommal is elnyerte a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány ösztöndíját. Aktív szereplője több hazai szakmai szervezetnek. Az alkotói ösztöndíj lehetőséget biztosít számára egy retrospektív kiállítás megrendezésére, valamint egy, a munkásságát bemutató album megvalósítására születésének 80., valamint Debrecenbe költözésének 40. évfordulója alkalmából.

Dr. Puskás Levente klarinét- és szaxofonművész

2000-től a budapesti Egressy Béni Református Szakgimnázium szaxofontanára, 2007-től a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának egyetemi docense. Oktatott tárgyai a teljesség igénye nélkül: klarinét, szaxofon, a klarinét módszertana, kamarazene, zenekari szólamgyakorlat. A háromszoros Artisjus-díjas Budapest Saxophone Quartett altszaxofonosa, mellyel Ázsiában, Európában, valamit az amerikai földrészen is fellépett, továbbá 6 lemezt jelentettek meg. Aktív és sikeres művészeti tevékenységének köszönhetően három alkalommal vett részt a szaxofonos világkongresszuson. Az alkotói ösztöndíj egy új lemez elkészítéséhez nyújt segítséget, melyen az elmúlt évek magyar szerzői által komponált szaxofon-zongora műveit rögzítenék dr. Váradi Judit állandó kamarapartner közreműködésével.

Subiczné Palotai Erzsébet festőművész

Palotai Erzsébet mögött több évtizedes magas szintű alkotói és pedagógusi pálya áll. Az utóbbi években figyelme az emberi sorsok, különösen a szenvedő gyermekek élete felé fordult, művészetének középpontjában jelenleg a globális világ kihívásai és ellentmondásai állnak. Mindezt nagyméretű pasztell képekben fogalmazza meg drámai módon. Közéleti aktivitása, a helyi képzőművész társadalom közvetlen segítése az utóbbi években felerősödött, ez a fajta tevékenysége számos alkotóra pozitív hatással van. Több nemzetközi és hazai kitüntetés birtokosa, elnyerte többek között a lengyel nemzetközi festő és pasztellbiennálék nívódíját. A Debreceni Őszi, valamint Tavaszi Tárlat rendszeres díjazottja. Két alkalommal nyerte el az országos nyári tárlat nívódíját. A Debrecen Város kiváló pedagógusa cím birtokosa. Az ösztöndíjból vándorkiállítást tervez, amely a háborúban elhagyott, elárvult gyermekekről készült képsorozatát mutatja be, hogy felhívja a fiatal generációk figyelmét a háború borzalmaira.

Szilágyi István zenész

Szilágyi István az 1992-ben alakult debreceni Necropsia zenekart alapítója, dobosa. Az együttes az 1994-es Marlboro Music Rock-In tehetségkutatóban tűnt fel, amelyet meg is nyert. Számtalan hazai és nemzetközi fellépés kötődik a zenekarhoz, többek között a Németországban is turnéztak vendégzenekarként. Első nagylemezük közel 10.000 példányban fogyott el. Teltházas fellépésekkel, sajátos hardcore stílusukkal írták be magukat a hazai rockzene történetébe. Az ösztöndíjat a zenekar 30 éves történetét bemutató dokumentumfilm-sorozat utómunkálataira fordítják. A film a 90-es évek könnyűzenei életét mutatja be interjúk formájában a zenekar jubileumi koncertjének kép- és hanganyagaival.


Tóth Kinga író-költő, intermediális alkotó

Tóth Kinga az elmúlt 10 évben több irodalmi, hangköltészeti munkát, installációt, kiállítást, műfordítást, workshopot hozott létre és jelentetett meg Debrecenben. Szorosan együttműködik helyi, országos, valamint nemzetközi kulturális szervezetekkel. A Debreceni Egyetem Anglisztika és Germanisztika Tanszék másodéves PhD hallgatója, kutatási területe az apácaművészet. Irodalmi munkásságát – nemzetközi díjakkal, ösztöndíjakkal ismerték el. Hazai és nemzetközi egyetemeken, főiskolákon, valamint fesztiválokon ad elő, hang- és videoperformanszokat készít, kiállításokat rendez. Tagja a Szépírók Társaságának, alapítója a Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fórumának. Aktív résztvevője Debrecen zenei életének is. 2019-ben Graz város írója, Zug és Berlin művészeti ösztöndíjasa volt. Német nyelvű munkásságért 2020-ban Hugo Ball Támogatói Díjban részesült. 2023-ban a Költészet Napján Stuttgartban városunk képviseletében szerepel. A Debrecenhez kötődő művészeti és tudományos munkáit ötvözendő egy háromnyelvű albumon dolgozik, az ösztöndíj pedig a kötet nyomtatásához nyújt segítséget. A kiadványban az irodalom mellett a fotográfia, a perfomansz, a hang- és vizuális költészet is hangsúlyos szerepet kap.

Fotók: Miskolczi János

Ez is érdekelhet