Debrecen városa nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a gyermekek veszélyeztetettségének észlelése és jelzése időben megtörténjen

Debrecen Megyei Jogú Város Család- és Gyermekjóléti Központja éves észlelő- és jelzőrendszeri szakmai tanácskozást rendezett a központ székhelyén 2024. február 23-án. Az észlelő- és jelzőrendszeri hálózat működtetése segít feltárni a gyermekek veszélyeztetettségét kiváltó lehetséges okokat.

A gyermekek védelme nem csupán a gyermekvédelmi rendszer szereplőinek, hanem tágan értelmezve minden gyermekekkel hivatásszerűen foglalkozó szakembernek és a gyermek sorsát szemlélő, látó személynek feladata, felelőssége, függetlenül attól, hogy a gyermek saját családjában él vagy gyermekvédelmi gondoskodásban részesül.

Debrecen városa nagy hangsúlyt fektet az észlelő- és jelzőrendszer működésének megerősítésére annak érdekében, hogy a gyermekek veszélyeztetettségének észlelése és jelzése időben megtörténjen, valamint a családon belüli párkapcsolati erőszak és a gyermekek bántalmazása ne maradjon a család magánügye, a szakemberek részéről a szükséges segítségnyújtás és beavatkozás idejében megtörténjen.

Az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően a jelzőrendszeri tagok – intézményfenntartók, köznevelési intézmények, egészségügyi szolgáltatók, hatóságok – számára eljuttatott kérdőívekben szereplő kérdésekre adott válaszok alapján megtörténik a tapasztalatok összegzése és javaslatok készülnek az észlelő- és jelzőrendszeri hálózat hatékonyabb működtetése érdekében.

Az éves szakmai tanácskozást követően Debrecen Megyei Jogú Város Család- és Gyermekjóléti Központja 2024. március 31-ig jelzőrendszeri intézkedési tervet készít. A tanácskozáson Széles Diána, Debrecen alpolgármestere köszöntötte a résztvevőket.

Amint azt többek közt elmondta, nagyon sok olyan szülő van ma hazánkban, akiknek segítségre van szükségük gyermekeik megfelelő ellátásához. Ezt a segítséget a gyermekvédelmi és gyermekekkel foglalkozó intézményrendszerekben dolgozók tudják nekik megadni, ugyanakkor – mint azt az alpolgármester nyomatékosan hangsúlyozta – a gyermekekről való gondoskodás, a nevelés elsősorban a szülők kötelessége. Az intézményrendszereknek attól a ponttól van tennivalójuk, mikor tapasztalják, hogy a családokban valami nincs rendben.

Debrecen Megyei Jogú Város Család- és Gyermekjóléti Központja hatókörébe közel 40 ezer gyermek tartozik, a központ értesül azokról a problémákról, melyek ezeknek a gyerekeknek egy részét érintik.

Orosz Ibolya Aurélia Debrecen Megyei Jogú Város (DMJV) Család- és Gyermekjóléti Központjának vezetője előadásában intézménye és partnerszervezetei múlt évi tevékenységéről adott számot. Mint elöljáróban elmondta, ez alkalommal nem csak a szociális szakemberek, hanem a pedagógusok szemszögéből szeretnék felvetni azokat a problémákat, melyekkel a gyerekek küzdenek, s együtt-gondolkodásra ösztönözni mindenkit a megoldások megtalálása érdekében.

Ennek jegyében később munkacsoportokat is létre kívánnak hozni, tehát ez a tanácskozás most egy folyamat kiindulópontja. Orosz Ibolya Aurélia ezt követően kiemelte: a jelzőrendszer minden tagja és büntetőjogi felelőssége tudatában személyes felelősséggel tartozik azért, hogy a tapasztalt problémákról a jelzések beérkezzenek a Család- és Gyermekjóléti Központhoz.

2023-ban a DMJV Család- és Gyermekjóléti Központ hatókörébe került a családok és gyermekek átmeneti gondozása, amely a problémás helyzetekben megkönnyítette a megoldások megtalálását, a családok, a gyermekek segítését. 2023-ban átmeneti gondozás keretében 12 családnak és rajtuk kívül 20 gyereknek tudtak segítséget és perspektívát nyújtani.

Debrecen területén a DMJV Család- és Gyermekjóléti Központon kívül a Héra Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és a Forrás Lelki Segítő Központ Család- és Gyermekjóléti Szolgálata tevékenykedik ezen a
szakterületen, egymással szoros együttműködésben. A Család- és Gyermekjóléti Központ speciális szolgáltatása, a szülő-gyerek kapcsolattartási ügyelet, amely pénteken és szombaton működik és egyre nagyobb igény van rá, egyre nehezebb esetekkel. Készenléti szolgálatuk is van, ami azt jelenti, hogy problémás helyzetben lévő gyermekek számára a nap 24 órájában elérhető az intézmény. A fogyatékkal élő emberek ellátását is hatékonyan tudják segíteni.

A DMJV Család- és Gyermekjóléti Központjának nagyon jó a kapcsolata különböző programok, ismeretterjesztő előadások megvalósításában a Debreceni Karitatív Testülettel és a Debreceni Alapellátási
és Egészségfejlesztési Intézettel (Daefi) is.

A tanácskozás meghívott előadóinak sorában Versényi Anna pszichológus az iskolai szakemberek nehézségeiről, Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus kandidátus az iskolai bántalmazásról és az online zaklatásról beszélt, Gábor-Vígh Vanda, Debrecen Megyei Jogú Város Család- és Gyermekjóléti Központjának mediátora pedig az iskolai mediációt mutatta be.

Ez is érdekelhet