Elkészült a város 2024. évi költségvetésének tervezete

Egy nagyon nehéz, sőt kijelenthető, hogy a rendszerváltás utáni évtizedek legnehezebb, legtöbb kihívással bíró önkormányzati ciklusának utolsó költségvetését terjeszti be Papp László polgármester jövő héten Debrecen közgyűlése elé.

Debrecen számára a 2024-es esztendő a léptékváltás, az építkezés és a növekedés éve lesz. A város idei költségvetését pedig négy szóval jellemezte Papp László polgármester: fejlődés, stabilitás, környezetvédelem, gondoskodás.

Ez a négy szó egyértelműen azt üzeni, hogy a 2024-es költségvetés összeállításánál az volt a cél, hogy Debrecen polgárainak fejlesztési igényeit a lehető legszélesebb körben teljesíteni tudjuk, és a város minden része, így a távolabbi kertségi, kertvárosi, valamint a lakótelepi és a városközponti részek is fejlődni tudjanak.

A költségvetés hívószavai egyúttal a főbb stratégiai irányokat is kijelölik, amelyek mentén összeállt a javaslat:

  • gazdaságfejlesztés,
  • közlekedés és vizes infrastruktúra-fejlesztés,
  • környezetvédelem és fenntarthatóság,
  • gondoskodáspolitika, a családok támogatása.

Folytatódik a város iparterületeinek – az Északnyugati Gazdasági Övezet, a Déli Gazdasági Övezet, a Határ úti ipari park és a kis-és középvállalkozások által működtetett Nyugati Ipari Park – fejlesztése. Folytatódik a KKV-park fejlesztése a Déli Gazdasági Övezetben. Az ipari övezethez kapcsolódóan a vizes infrastruktúra, áramhálózat-fejlesztés és közlekedési infrastruktúra-fejlesztés történik.

Tovább folytatódik a közlekedésbiztonsági és közlekedésfejlesztési program, a csomópontok fejlesztése, a nagyfelületű aszfaltozás, a járda- és lépcsőfelújtási program, az út- és kerékpárút építés. Útépítés 2024-ben 23 utcát érint majd, 2,545 milliárd forintból.
Nagyfelületű aszfaltozás 24 útszakaszon történik 1,67 milliárd forintból. A lakótelepeket érintően 8 útszakasz újul meg 226 millió forintból. A gazdaság fejlődésével együtt a 2019-es célkitűzéseknek megfelelően, a környezetvédelmi szempontok hatékonyabb érvényesítését is célul tűzi ki a költségvetési javaslat.

Környezetvédelmi program intézkedései:

  • Ültessünk 10.000 fát Debrecenben! program
  • Okos, szabályozható ledes közvilágítási program
  • Jelzőlámpák ledesítése
  • Véderdősítés, zöldfolyosók létrehozása az ipari övezetek körül
  • Csapadékvíz helyben tartási program
  • Környezeti Ellenőrző Rendszer kialakítása, üzemeltetése
  • Napelemparkok fejlesztése – zöld közlekedés

A kulturális fejlesztések keretében elindul vagy megtörténik a Bartók terem felújításának I. üteme, a Modem fejlesztése, a Kölcsey Központ energetikai épületének fejlesztése, a B24 Galéria fejlesztése, a Medgyessy sétány villáinak felújításának I. üteme.

Szociális támogatásokra a város 415 millió forintot fordít. A 2024-es költségvetés kiemelten segíti a gondoskodáspolitikai célok megvalósulását a családok, közösségek támogatásával. Ez az elmúlt évek válságai tükrében kötelességünk.

Elindul az épített örökség felújítási programja és folytatódik a panelprogram. A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetnek köszönhetően tovább folytatódik az egészségügyi szűrőprogram, valamint az eddig több mint 54 ezer embert megmozgató Mozdulj, Debrecen! program.

Az intézményi fejlesztéseknek köszönhetően megújul a Margit téri uszoda, a Thomas Mann utcai orvosi rendelő és a nagymacsi orvosi rendelő, megtörténik a Gönczy Pál utcai iskola étkezőjének kialakítása, elindul az Angyalföld téri orvosi rendelő felújításának tervezése és a csapókerti általános iskola felújításának tervezése, befejeződik a postakerti bölcsőde és az epreskerti általános iskola tornatermének építése, tovább folytatódik a Pallagi úti Idősek Házának felújítása, tovább folytatódnak az óvodai és bölcsődei eszközbeszerzések, az orvosi rendelők akadálymentesítése.

Jóléti és zöldterületi fejlesztések:
Április elsejétől ingyenesen vehetik igénybe a debreceni közösségi közlekedést a 6-14 év közötti, debreceni oktatási, nevelési intézménybe járó gyermekek. Folytatódik a játszótérfejlesztési program, óvodák és oktatási intézmények udvarainak fejlesztése, a csapadékvízgyűjtők, valamint a virág- és zöldzsák-osztás, a nyugdíjasok
hulladékdíjtámogatása, nyugdíjasok fürdőtámogatása. Futópálya épül Józsán, elindul a tócóvölgyi pihenőpark fejlesztésének tervezése, a Vezér utcai tó környezetének fejlesztése.

Papp László polgármester hangsúlyozta: a város biztonságot tud nyújtani a polgárainak, és nemcsak biztonságot, hanem életpályát is, hiszen az itt létrejövő munkahelyek, a városi infrastruktúra fejlődése, a városi szolgáltatások biztosítása egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy Debrecen továbbra is sikeres város legyen.

Ez is érdekelhet