Különleges lamellás páncéljával temették el Rúfuszt

Rúfusz lamellás páncélja már a második ilyen teljes vért, amelyet találtak a Déri Múzeum régészei.

Különleges lamellás páncéljával temették el Rúfuszt
Papp László, Debrecen polgármestere is megtekintette a restaurálás folyamatát

Évekkel ezelőtt, 2017. tavaszán Derecske mellett, még az M35-ös autópálya régészeti feltárása során került elő egy 7. századi avar harcos sírja és annak páncélja. Ezt követően pedig 2023. novemberében ismét találtak egy teljes lamellás páncélt a régészek, ezúttal Ebes határában. A kora avar kori sírban a harcost a lovával együtt temették el, az elhunyt felett kiterítve került elő a páncél és a fából készült nyíltegez a benne lévő nyilakkal, íjjal és karddal.

Egyelőre a kutatók is csak feltételezik, hogy a derecskei és a most talált ebesi lelet is egy teljesnek mondható páncélt rejtett. A novemberben talált leletegyüttest a lócsontokat leszámítva egy tömbben emelték ki és jelenleg is folyik a restaurátorműhelyben a bontása, dokumentálása.

A VII. század első felében, a kora avarkorban élt harcos sírját Rúfusz napján találták meg, emiatt a leletet is ezzel a névvel illették.

A szakemberek úgy látják, hogy a restaurálás előrehaladtával további értékes leletek is előkerülhetnek majd. Azért is különleges a két lelet, mert korábban csak részeket találtak meg a lamellás páncélzatból. Az avar nehézlovasság felszerelésének része volt ez a páncéltípus, amely több kicsi vaslemezből készült. A korábban talált leleteket korabeli, vagy újkori bolygatás érte, ezért sérültek, most viszont újból teljes leletről lehet szó.

Ez is érdekelhet