A Zöld Város Program keretében elkészült a Sas utcai mélygarázs – jelentette be a Papp László polgármester 2024. január 26-án.
A hét félszintből álló, 207 gépjármű befogadására alkalmas mélygarázs elhelyezése különösen nagy figyelmet és szakértelmet igényelt a történelmi belvárosban. A beruházás az elmúlt évek legjelentősebb közlekedésfejlesztési elemei közé tartozik és rendkívül nagy szolgálatot tud tenni a város közlekedésének – nyilatkozta a polgármester.
Emlékeztetett: A mélygarázs építése gyakorlatilag a Dósa nádor tér átépítésével kezdődött, hiszen a Dósa nádor tér és a Csapó utca átépítése során nagyon sok parkolóhelyet szüntettek meg a belvárosban. Elmondta, egy nagyon komplex, a legnagyobb biztonsági követelményeknek megfelelő létesítmény készült el egy műemléki környezetben, szinte hozzáépítve a városháza egyik nagyon régi szárnyához, a Kis Orbán-házhoz.
– Az épületben két feljárat is van, a Kossuth utca felőli feljáratnál, a lépcsőházban pedig
liftet is alakítottak ki, tehát a mozgáskorlátozottak vagy mozgásukban korlátozottak is
tudják a parkolóházat használni. Az újkor szellemének és elvárásainak megfelelően
terveztük meg, és valósítottuk meg ezt a parkolóházat – emelte ki.
Hozzátette, az elektromos autózás, az e-mobilitás világára is felkészült ez a mélygarázs, hiszen húsz olyan
helyszín van kialakítva a parkolóházban, ahol dupla töltőket lehet felszerelni, ebből most tíz helyszínen vannak töltőállomások felszerelve. Megjegyezte, a parkolóház valamennyi szintjén működik a Free wi-fi hálózat, ezért a parkolási, vagy töltési díj fizetésénél nem feltétlenül szükséges parkoló automatát használni. A mélygarázs létesítésére fordított összeg nettó 4,4 milliárd forint volt, a beruházás kivitelezője pedig a Hunép Zrt. Nyikos István, a DV Parking Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy egy országos viszonylatban is példaértékű, ügyfélbarát parkolási rendszert hoztak létre, hiszen egy teljes wi-fi lefedettséget alakítottak ki, amelyhez hozzárendelték mind az elektromos töltők, mind pedig a parkolási rendszer működését. Hozzátette, a garázsban tájékozódást segíti az a 3D-s felvétel, amely a DV Parking Kft. oldalán érhető el.
Papp László polgármester rámutatott, hogy a garázzsal együtt egy gyönyörű park is született, ugyanis a mélygarázs felszínén, a Kis Orbán-ház öblében egy zöldterületet alakítottak ki, amelyet a belvárosban tanulók, dolgozók, illetve a környéken élők is használhatnak. Az 1770 m²-es, az önkormányzat tulajdonában lévő területet Szent István parknak nevezték el a Dósa nádor téren álló Szent István-szoborhoz kapcsolódva. A
városvezető a jövőről szólva elmondta, hogy az ÁNTSZ-székház átépítése még hátravan,
de ha az elkészül, akkor befejeződik a tér végső kialakítása. Balázs Ákos alpolgármester felidézte, hogy a héten mutatták be a város Zöld Kódexét, Debrecen Környezetvédelmi Programját. Ahogy mondta, ennek része, hogy zöld szigeteket alakítanak ki a városban, a Szent István park pedig ehhez igazodik. Megjegyezte, a Dósa nádor térre a föld alatt húzódó közműhálózatok miatt nem tudnak fákat ültetni, de
instant erdők kialakítására van lehetőség.