A leggyakrabban előforduló daganatos betegség a nők körében az emlőrák. A szakemberek folyamatosan felhívják a figyelmet arra, hogy az önvizsgálat jó esélyt ad a korai felismerésre, a kórság megelőzésére, illetve a már kialakult mellrák gyógyítására. Ugyancsak fontos része a kontrollnak a mammográfiás vizsgálat, ami harmincévesen már kérhető, illetve 45 esztendős kortól kétévente behívásos rendszerrel végzik a kijelölt hazai emlőcentrumokban. Panasz esetén soha nem szabad megvárni a hivatalos értesítőt, azonnal szakorvoshoz kell fordulni, ahol a nőgyógyász megvizsgálja, áttapintja az emlőket. Ezt egyébként ajánlatos kérni az évenkénti, nőgyógyászati szűrővizsgálatokon is.
A változókor idején, ami a nők többségét 45- 55 esztendős korban érinti, a mellrák kialakulásának kockázata is nagyobb. Épp ezért a behívásos, mammográfiai vizsgálatra: 45- 65 év kor között kerül sor. Felmérések igazolják, hogy ha a hölgyek 70 százaléka megjelenne a kétévenkénti ellenőrzésen, akkor nem veszítenénk el évente kétezer anyát, feleséget, testvért, nagymamát, fiatal nőt. A korai felismerés és kezelés ezt az arányt a felére csökkenthetné, bár egyetlen áldozat is hatalmas tragédia.
A gyakoribb szűrés, a tapintásos-, otthoni önvizsgálat rendszeressége pedig mindenképpen indokolt, ha a vérszerinti családban, két közeli rokon már szenvedett emlőrákban – tudtuk meg dr. Molnár László szülész-nőgyógyász főorvostól, aki elmondta azt is, ebben az esetben a betegségre való hajlam kockázata sokkal magasabb. A mellben található, gyanús csomók többsége tapintható, ennek köszönhetően halogatás helyett, időben sort kell keríteni az orvosi vizsgálatra, s ha indokolt, akkor a kezelésre. Ennek eredményeképpen pedig nagyobb eséllyel reménykedhetnek a betegek a mellrák leküzdésében, a gyógyulásban.
Léteznek kivételesesetek, amikor az elővigyázatosság, a rendszeres szűrésen való megjelenés, az önvizsgálat, illetve a megismételt követő mammográfiai ellenőrzés ellenére, mégis emlőrákot diagnosztizálnak a pácienseknél. Szerencsére, egyre ritkábban fordulnak elő téves eredménnyel kiadott leletek, de egyetlen tévedés is soknak, és megengedhetetlennek tekinthető.
Miként lehetett megerősíteni az immunrendszeredet ilyen markáns, a szervezet ellenálló képességét romboló kezelések mellett?
Nem javasolt semmilyen immunerősítő, táplálék kiegészítő, és speciális daganatos készítmények fogyasztását a kemoterápia alatt. Nem javasolják a B – vitaminok szedését sem, mivel növelik a rákos sejteket. Csak a Béres csepp ajánlott, orvossal egyeztetve. szóba. A céklalé, a búzafű lé fogyasztása szintén egészséges. A Nahrin termékek közül az Articsóka keserűt (májvédő), és fekete áfonyát ittam, illetve Vita Flor kapszulát szedik sokan az érintettek közül, a bélbolyhok védelmére.
Valahogy úgy van ez, hogy ha nem mondanak semmi használható tanácsot, nem tudnak időt szakítani ezekre a fontos kérdésekre a szakemberek, amit ugyancsak nem értenek a páciensek, akkor muszáj maguknak felfedezni a lehetséges – természetes alapanyagú – immunerősítőket.
Ugyancsak az emlőrákot megélt beteg beszámolója, a neve elhallgatását kérte a debreceni, 54 éves, már gyógyult hölgy: „A pszichiáter megadta egy gyógyult nő nevét, elérhetőségét is. Ő az „Együtt a rák ellen holnapom egyesület” vezetője. Megkerestem, nagyon sokat beszélgettünk a saját gyógyulásához vezető útról, s számos hasznos tanáccsal látott el, és újabb segítő szakemberekhez juttatott el.
Dietetikus segítségét is kérhettük étkezésünkkel kapcsolatban. Előzetes bejelentkezés után lehet menni hozzá. Egy hónapban egyszer főzőtanfolyamot tartott, ahol egészséges ételeket főztünk az ő segítségével. Nagyon jó volt a hangulat. Párokban főztünk öt ételt. Aztán közösen elfogyasztottuk a megterített asztalnál, az általunk elkészített ételeket.
Lehetőség volt még rehabilitációs jógára járni. S természetesen, sok más programokat is szerveztek, „Együtt a rák elleni harc” jegyében.
Amikor véget értek a kezelések, akkor újra jelentkezni kellett az operációt végző kórház onkológiai ambulanciáján.
A további teendőket ott mondták el. Tudomásom szerint, 5 évig – akkorra nyilvánítanak bennünket egészségesnek-, 3 havonta vannak kontroll vizsgálatok.
A családom mellett a barátnőim is sokat segítettek a meghallgatástól, kész tettekig. Nagyon jólesik és hálás vagyok mindezért. A családom és ők adnak boldogságot, célt a gyógyulásomhoz. Hogy mi a vágyam? – kérdez vissza elgondolkodva. – Meggyógyulni, és teljes értékű életet élni egészségesen.
Nagyon fájlalom, hogy szinte „csak egy TAJ szám vagyunk” az egészségügyi rendszerben. Szeretnénk, ha több idő, figyelem jutna ránk, betegekre és több, részletesebb tájékoztatást kaphatnánk a kezelésekről, a várható eredményekről, és a gyógyulásunk folyamatáról.
Az alábbiakban dr. Széles Diána, Debrecen alpolgármesterének gondolatait osztjuk meg olvasóinkkal.
Kedves Hölgytársaim!
Sajnálatos tény, hogy évente több ezer nőt veszítünk el magunk közül rosszindulatú emlődaganat következtében, miközben a betegség korai stádiumában felfedezett mellrák gyógyulási esélyei jók.
Annak érdekében, hogy a betegség időben felismerhető legyen, hazánkban szervezett szűrések rendszeresen működnek, de mégis az emlődaganatos megbetegedések száma növekvő tendenciát mutatott az elmúlt időszakban.
Ezért tartom fontosnak, hogy a Debreceni Járási Hivatal és a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campus Központi Radiológia Kenézy Emlőcentrum közreműködésével megszervezett, november 8-án kezdődő és két hónapig tartó kampányszerű emlőszűrésére minél többen elmenjenek.
Minden 45-65 év közötti nő, aki két éven belül nem vett részt emlőszűrésen, névre szóló meghívólevelet kap az emlőcentrumtól az ingyenes mammográfiás vizsgálatra.
A szűrésen való részvétel akár életet is menthet!