A közoktatásban, az egyetemeken megkezdődött a nyári szünet, ami a diákok és a hallgatók számára a pihenés öröme mellett, a diákmunkák szezonját is jelenti. Ez másként változik a középiskolások, illetve egyetemisták számára. A fiatalok idén nyáron 5-10 százalékkal is több bért kereshetnek, mint korábban. A megfelelő munkalehetőségek felderítésére az adott városok, települések Diák- Szövetkezetei, a Meló-Diák adnak segítséget, iránymutatást, regisztrálási lehetőséget. A cívisvárosban élők a legnagyobb közösségi oldalon, a „Debrecen Diákmunka” profilon is tájékozódhatnak.
A tanulók 16 éves koruktól vállalhatnak nyári munkát, kivételes esetben, a 15. életévüket betöltött diákok is kérhetik a felvételüket. Utóbbiak az életkoruknak, fizikai teherbírásuknak megfelelő tevékenységet végezhetnek. A fiatalok önkormányzati vagy vállalati munkára jelentkezhetnek július elsejétől. Az előbbi intézményekben felkínált lehetőségek esetén hat órában, a vállalatoknál nyolc órát is dolgozhatnak, ha az egészségügyi követelményeknek megfelelnek. A diákmunkát két hónapra lehet vállalni a középiskolásoknak, s az adott Diákszövetség feltételeit követni, melyről pontos, írásbeli tájékoztatást kapnak. Minden esetben üzemorvosi-, családorvosi vizsgálat szükséges az alkalmasság megállapításához.
A tanulók a szakképzettséget igénylő munkakörökben bruttó 160 – 250 ezer forintot is megkereshetnek. Az idegennyelv társalgás szintű tudása mindenhol előnyt jelent, amennyiben a tevékenység megkívánja. A szakképzettséget nem igénylő helyeken bruttó 125 ezer forint körüli összegre számíthatnak a diákmunkások.
A mezőgazdaságban, a turizmusban, a vendéglátásban végzett nyári munkát az állam ugyancsak két hónapig támogatja 75 százalékban. Az ezekhez kapcsolódó válaszok, egyéb információk a munka.hu foglalkoztatási oldalon olvashatók.
A fiatalok egyszerre több helyen is regisztrálhatnak a megfelelő nyári munka megtalálásához. Iskolaszünetben tehát 15 éves kortól lehet diákmunkát vállalni, a tanév során az alsó korhatár 16 évre emelkedik. A 18 év alatti diákoknak szülői beleegyezés kell ahhoz, hogy munkát vállalhassanak. Ennek a hivatalos nyomtatványát le tudják tölteni az iskolaszövetkezetek honlapjáról. Fontos tudni, hogy az ehhez az életkorhoz tartozókat tilos nehéz fizikai-, és éjszakai munkára és túlórára szerződtetni.
A 16-25 éves, nappali tagozaton tanulók, a felsőoktatási intézmények hallgatói is – ezt iskolai, egyetemi igazolással kell megerősíteniük vagy az érvényes diákigazolvánnyal, a TAJ-, adó-, lakcímkártya, a személyigazolvány szintén szükséges a jelentkezéskor -, a járási vagy a fővárosi kerületi hivataloknál is érdeklődhetnek, jelezhetik munkavállalási szándékukat.
A munkatörvénykönyve szerint a fizikailag, egészségi állapotukban alkalmas diákokkal mindenkor írásban rögzített munkaszerződést kell kötnie a munkaadónak. A hivatalos dokumentumnak tartalmaznia kell a tanulók számára megjelölt feladatkört, munkaidőt, szabadságot és alapbért a túlmunka mellett. Ha a szerződésben nincs rögzítve a munkavégzés kezdete és zárónapja, akkor azt határozatlan idejűnek kell tekinteni, azaz középiskolások esetében két hónapig tartónak.
A munkaviszony létesítését legkésőbb a munkába lépésig be kell jelenteni az adóhatóságnak. Segítség a diákok számára, hogy az Ügyfélkapun keresztül is tájékozódhatnak bármely hivatalos folyamatról. Elsősorban arról, hogy a munkaadójuk betartotta -e a kötelezettségét.
Amennyiben egy nyári munkára jelentkező diák két hónapot, heti 40 órában dolgozik, augusztus végére a bruttó 1200-1300 forintos óradíjból, akár 390-400 ezer forint bruttó bérhez is juthat. S mint a kormány ezt jogszabályban rögzítette, személyi jövedelemadó levonás nem terheli a fiatalok jussát munkájuk után 25 éves korig. Így azt sem vonják le a keresetből.
A társadalombiztosítási járulékot pedig a nappali tagozatos hallgatói jogviszony teszi lehetővé. Így azt sem vonják le a keresetből.
A diákmunkát vállalók szabadságra jogosultak, betegség esetén tájékoztatni kell a munkaadót. Nincs táppénz, a távollétet ilyenkor igazolni kell. Erre az időre nem jár munkabér.
A 18 év alattiak esetében a munkavégzéshez, szerződéskötéshez a szülőnek vagy gondviselőnek írásban kell hozzájárulnia