Áldott állapotban a nyári hónapokban

forrás: szuloklapja.hu

 

A várandósság egyes szakaszai ideális, kiegyensúlyozott körülmények között sem egyszerűek, főként nem, ha a hetekig tartó hőséget hirtelen érkező lehűlés váltja fel, amit el kell viselni a szervezetnek. A kismamák számára nincs túl sok választási lehetőség, muszáj kibírniuk, mivel óvniuk kell önmagukat és a fejlődő magzatot. Lényeges, enyhítő praktikák persze léteznek, amit mindenkor érdemes megbeszélni a nőgyógyásszal, a védőnővel vagy egy tapasztalt családtaggal.  

 

A nyári hónapok izzasztó és nehezen kibírható körülményeit a hűvös szoba, a könnyed, lenge öltözék, a nedvszívó fehérnemű – pamut anyagból -, a kényelmes lábbeli, a deréköv, a szoros, gumis nadrág mellőzése segítheti. A vitamindús, tápláló étkezés, a bőséges, de nem a túlzott folyadékfogyasztás, pihenéssel, a hőség kizárásával, nedves törölközővel a tarkón, a csuklókon javítja a komfortérzetet. A légkondicionáló berendezés nem mindig hat jól a várandósok szervezetére. A kellemesen lehűtött lakásból, ha kimennek a magasabb hőmérsékletű levegőre, majd vissza, esetleg izzadtan, könnyen meghűlhetnek.

forrás: tromboziskozpont.hu

A hűvös vagy hideg, illetve forró zuhanyt mindig kerülni kell. A kismamák lehetőleg ne menjenek strandvízbe, hideg tengerbe, szennyezett tóba s ügyeljenek a stabil lábbeli viselésére a vízben is. Utóbbi ne érjen fentebb a combjuknál.

forrás: sangita-babamasszazs.hu

 

A gyümölcsök fogyasztása is jótékony lehet, ha nem túl magas víz-, és cukortartalma. Ha bizonytalan a kismama, kérje a védőnő tanácsát, milyen gyümölcsöket, zöldségeket, s azok mixelt, facsart változatát javasolja fogyasztani. A puffadás ugyanis kellemetlen órákat okozhat az édesanya jelölteknek. Ha bizonytalanok a szülőjelöltek a folyadék bevitel mennyiségében, kérjék a védőnő, vagy a szakorvos tanácsát. Muszáj betartani, amit mondanak, az úgynevezett „vizesedés” elkerülése miatt, ami számos veszélyt rejthet a mama és a baba számára is. 

Ezzel együtt a 2,5 -3 liter folyadék fogyasztása ajánlatos a hőségben. Ebben a szénsavmentes víz, a friss gyümölcs leve, a leves, a smoothie, a mama tea is benne van. A görögdinnyével mindenki óvatosan bánjon, rengeteg folyadékot és cukrot tartalmaz. A folyadék egy részét kiizzadja a terhesnő, a későbbiekben pedig, a gyakoribb vizelési ingerrel, a vizelettel szintén több folyadék távozik. 

forrás: mindmegette.hu

Áldott állapotban gyakorta emelkedik a pulzusszám, ami fokozza a bőrön keresztüli folyadékvesztést, az erős izzadást, ezért is lényeges a megfelelő mennyiségű és minőségű pótlás. 

Ha valaki úgy érzi, dagad a bokája, a kézfeje, nehezebben veszi a levegőt, szaporább a szívverése mindenképpen soron kívül tájékoztassa az orvosát.

Tilos az időt húzni!

A kismamák bevált módszere az önkontrollra, ha a hüvelykujjukkal megnyomják a boka melletti területet. Ha mélyedés marad az ujj helyén, elképzelhető, hogy a folyadék felgyülemlett, vagy nem tud megfelelő ütemben távozni a szervezetből. 

A nyári meleget, vagy a fronthatások gyötrelmét úgy lehet a legkönnyebben átvészelni, ha a kismama mindenkor azt és úgy teszi, ami a közérzetét javítja. A családtagoknak erre maximális tekintettel kell lenniük. 

S mivel minden terhesség más, soha, senki ne idegesítse magát azzal, hogy a szomszéd terhes anyukával hasonlítgatja a saját állapotát.

Minden anyukajelöltnek önmagával, a méhében fejlődő babájával és jó esetben a párjával ajánlatos teljes összhangban lenni. De! A nőgyógyász és a védőnő jó tanácsait soha ne dobjuk félre.

Az áldott állapot mindhárom harmadában fokozott óvatosságra van szüksége a várandós nőnek, de az első és a harmadik trimeszter igényel a legnagyobb óvatosságot. 

Az első időszakban a szakorvosok nem szívesen adnak gyógyszereket a kismamának, nehogy ártson a fejlődő pocaklakónak. Így ezt, önkényesen az anyukák se tegyék meg. A vitaminok szedésének megfelelő rendje van, amit ugyancsak a nőgyógyásszal kell pontosítani időben. Ha ekkor, vagy a harmadik szemeszterben érkezik a nyári hőség, különösen figyelemmel kell lenni az életmódra, a folyadékfogyasztásra, a pihenésre. Egyetlen kismama se ebben az időben igyekezze a télen elveszített kellemes bőrszínét visszanyerni, s főként nem a tűzőnapon és 11-15 óra között. 

A 30 fok feletti hőmérsékletet mindenki nehezen viseli, csakhogy várandósan még melegebbnek érzik a kismamák a levegőt. A harmadik trimeszterben ajánlatos a vérnyomást is mérni, s a bevitt -, illetve leadott folyadék mennyiségét. Az ödéma ekkor okoz a legnagyobb odafigyelést. A vízháztartás okozta hormonális változás, a szűnni nem akaró ödéma, nem orvosolható otthoni kuruzslással! 

forrás: hellomami.hu

 

Nélkülözhetetlen a kellemes időben történő séta, a terhes torna, ha nincs orvosi ellenjavallata, pihenés a szabadlevegőn, amikor enyhül a meleg. A stressz, a túlzott fizikai munka, a cipekedés, a káros szenvedélyek teljes kerülése, mind az áldott babavárást segíti. 

A laboratóriumi vizsgálatokat tilos kihagyni, s mindazokat a prevenciós vizsgálatokat, melyeket a szülész-nőgyógyász pontosan megjelöl a kismamák könyvében a baba egészséges fejlődése érdekében. 

A szükséges kismama vizsgálatokon, a védőnő a súlyt is ellenőrzi. Fontos komolyan figyelni arra, hogy 8-12 kilogramm súlynövekedésnél többre ne tegyen szert az anyuka jelölt a kilenc hónap alatt. 

A hőmérséklet ingadozása sok kismama esetében a terhesség idején vált ki frontérzékenységet. A hidegfront többnyire fáradtságot okoz, de a mamák ilyenkor mégis felfrissülnek, csökkenek az ödémák, de nagyobb a burokrepedés veszélyetudtuk meg dr. Szikszai Péter szülész-nőgyógyász főorvostól.

 

Ez is érdekelhet