Kósa Lajos országgyűlési képviselő, a Civaqua- Tócó program jelenlegi eredményeiről számolt be az építkezés helyszínén. Láthatóan, jól halad annak az 1,6 hektáros tározónak az építése, amelyet a debreceni Vezér úton alakítottak ki. Ennek az elsődleges funkciója az lesz, hogy a nagyobb mennyiségű esőzések idején, a Tócón keresztül érkező vízhozamokat és belvizet visszatartsa. A kárelhárító funkció mellett, aszályos időjáráskor öntözésre is használható a felgyülemlett vízmennyiség.
Így szolgálhat ökológiai és jóléti célokat is a kiváló ütemben épülő tározó Debrecenben.
Kiderült az is, hogy ha elkészült a Tócó melletti 1,6 hektáros víztározó, melynek mélysége mintegy 1,5 méter – legmélyebb szakasza 1,8- 2 méter -, hossza pedig 15 kilométer, milyen további terveket szeretnének megvalósítani a városvezetők. Az már bizonyos, hogy a 15 kilométeres vezetékszakaszból kevesebb, mint 300 métert kell megépíteniük a szakembereknek.
Papp László, Debrecen polgármestere, alapvetően elkészült létesítményként mutatott a víztározóra. Elmondta azt is, hogy a létesítmény jóléti feladata mellett, megvalósítható lenne egy csónakázó tó kialakítása a tározó területén. Ennek feltételeiről azonban még egyeztetni kell a tervezőkkel, s a további környezetvédelmi haszon kiaknázásáról is, ami a lakosság érdekét szolgálja.
A beruházás során, a napokban emelték be a Balmazújvárosi szivattyútelepen azt a hatalmas teljesítményű szivattyút, amely egy 15 kilométeres vezetéken juttatja el a vizet a forráshelyére – tette hozzá a polgármester.
Balázs Ákos alpolgármester hangsúlyozta: – Köztudott, hogy hatalmas szállópor érkezik Debrecenbe, aminek egyrészét a növények és a fák tudnak „megkötni”, megfogni. A Tócó patak mentén azonban egy zöldfolyosót is kialakítanak, melynek részeként a fásítási program megvalósítását el is kezdték. Fontos szempont az is, hogy a most épülő tavak, vízfelületek párásítják majd a levegőt s a növényeket vízzel tudják ellátni.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő azt is elmondta:
- Szerettük volna, ha egy olyan vízi program valósul meg itt, ezen a helyszínen, ami visszaadja Debrecennek és a várost körülvevő erdőknek a létszükségletet jelentő vizet. Ennek első lépcsőjénél tartunk most. A program megvalósítása mindenképpen a városban s a környéken élők érdekét, jobb és egészségesebb létét szolgálja. A Civaqua- Tócó projekttel évtizedes álom válik valósággá városunkban – zárta gondolatát Kósa Lajos.
A nagyszabású és kivételes fejlesztés az előzetes tervek szerint idén november végére készül el.