A pedagógusok béremeléséről adott hírt a miniszter

Újabb fejleményekről tájékoztatott hazánk Miniszterelnökséget vezető minisztere, Gulyás Gergely, aki elmondta: a következő év januárjában, vagy március 31-én visszamenőleges hatállyal, megkapják a pedagógusok a bejelentett 21 százalékos béremelést. Ennek feltétele, hogy az EFOP + program forrásához jusson Magyarország kormánya. 

Korábban hírt adtunk arról, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos sztrájkot hirdetett a pedagógusoknak, az oktatási-, nevelési intézmények szakdolgozóinak november elején. A szakszervezet képviselője, a megfogalmazott petíciót, követelést pontokban megfogalmazva adta át az illetékes államtitkár képviselőjének. A tárgyalás alapját részükről a 45 százalékos pedagógus fizetésemelés jelenti, és az oktatási-, nevelési intézményekben dolgozókra háruló hatalmas és indokolatlan terhek csökkentése. A PDSZ azt az álláspontot is képviseli, hogy a pedagógusok bére, évek óta nincs arányban a más diplomás dolgozók havi juttatásával. 

 

A PDSZ legutóbbi, szervezett megmozdulás november 26-án volt Budapesten a Kossuth téren, ahová vidékről érkezők is csatlakozhattak. Bejelentésük szerint, ha nem lesznek eredményesek a további tárgylások, s nem kapnak megnyugtató választ a Kormányzati oldalról, december 8-án folytatják a tüntetést. Ennek a folyamata a szokottól eltérő lenne, mivel 180 kilométeres oktatási menet indul a miskolci Hermann Ottó Gimnáziumból Budapestre, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumhoz. A menet bármely szakaszán, útvonalán csatlakozhatnak a pedagógusok a főváros felé tartókhoz. 

A tárgyalási alap kiindulópontja, a kormányzat által javasolt béremelési ütemezés, amit Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, az elmúlt hetekben hivatalos formában a pedagógus szakszervezet vezetői elé tárta. Kijelentette, hogy a kormányzat is látja, jelentős béremelésre van szükség a köznevelés világában, így elkötelezett ennek megvalósításában. Hangsúlyozta, újdonságnak tekinthető: a 2021- 2027-es költségvetési ciklusban Uniós források felhasználására is lehetőség nyílik. Ennek felhasználása több lépcsőben valósítható meg, amennyiben hazánk megkapja az Európai Uniós pénzforrást.

A Belügyminisztérium az egyeztetést követően közleményt adott ki, melyben értékelte a tanárokkal, nevelőkkel, szakszervezetek képviselőivel való tárgyalást. Ez volt a tizennegyedik sztrájktárgyalás a pedagógusokkal. 

A közleményből kiderül, a szakminisztérium biztosította arról a szakszervezeteket, hogy a Kormány a szankciós válság ellenére is egyetért a pedagógusok további béremelésével. Ahogy megszületik a megállapodás Brüsszellel, a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelésre számíthatnak a tanárok és nevelők a közoktatási-, és nevelési intézményekben. A fizetések emelésének mértéke magasabb lesz, mint amit a szakszervezetek követelnek. 

Az a cél, hogy a pedagógusok átlagbére 2025-re elérjék a diplomás átlagbér 80 százalékát. 

A jelenlegi bérhez képest 2023-ban az eddig tervezett mintegy 21 százalék, 2024-ben 25 százalékos, illetve 2025-ben 29-30 százalék lehet az emelés mértéke. 

Az Európai Bizottság elvárása is, hogy mindez differenciált legyen, így a halmozottan hátrányos helyzetű térségben dolgozó pedagógusok, a diplomás átlagbér 80 százaléka helyett 90 százalékot kapjanak. Ugyancsak figyelembe veszik a pályakezdők megfelelő mértékű bérrendezését, s a rugalmasabb, teljesítményalapú bérszabályozást dolgoznak ki. 

Az eddigi egyeztetések és tervek szerint: 2023-ban a 65 %, 2024-ben a 72 %, míg 2025-ben a 80 % lesz a béremelés mértéke. 

A Kormány az utolsó esztendőig 1200 milliárd forintot szán a közoktatásban-, és köznevelésben dolgozó diplomás pedagógusok béremelésére. 

Ez is érdekelhet