A Debreceni Egyetem és az Atommagkutató Intézet űrtudományi kutatásait és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrát mutatta ma be az Európai Űrügynökség szakembereinek.
A Tandetron laboratóriumban részben űrkutatással kapcsolatos projektekkel foglalkoznak.
Dombrádi Zsolt az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Atommagkutató Intézet igazgatója arról számolt be, hogy bár z Atomki az űrbe nem megy fel de ahhoz megvan a technológiai felkészültsége, hogy az űrt lehozza a laboratóriumba. Ez azt jelenti tudnak olyan sugárzási teret biztosítani amely lehetőséget biztosít arra, hogy az űrben zajló eseményeket földi körülmények között szimulálják.
Megszületett Magyarországnak az űrstratégiája ebben az Atomkira háruló feladat annak a sugárzási térnek a biztosítása amely lehetőséget biztosít az űrbe küldendő objektumok sugárterhelésének a tesztelésére. Ugyan akkor ezzel a módszerrel tudunk biztosítani kutatóink számára is olyan lehetőséget űr fizikai,űrkémiai űrbiológiai folyamatok vizsgáljanak.
– fogalmazott Dombrádi Zsolt
Csernoch László a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese kiemelte, hogy az intézményben már az 1970-es évek óta folynak űrkutatással kapcsolatos vizsgálatok. Az űrszektorhoz köthető szakirányú továbbképzés indul 2022 őszén az UniSpace konzorciumnak köszönhetően, amelyben 17 egyetem vállalta az együttműködést.
Azok a személyek akik bármilyen formában az űrben történő misszió az oda küldeni kívánt eszközök kapcsán de a ESA-nál vagy a NASA-nál Magyarországot képviselni kívánják azok meg tudják szerezni azokat az információkat amelyek ehhez szükségesek mind a természet mind a társadalom mind az egészségtudományok területén.
– emelte ki a tudományos rektorhelyettes
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos arról beszélt,hogy 2021 fogadta el a kormánya Magyarország űrstratégiáját.
Meggyőződésünk szerint rendkívűl fontos az űrszektor és egy nagyon komplex az emberiség tevékenységének a civilizáció alapját képző gazdasági és ipari jelentőségű illetve bizonyos szempontból biztonságpolitikai jelentőségű kérdésről van szó ezért komoly zászlóshajó projektekben jelöltük ki azokat az irányokat ahol a magyar űrszektort fejleszteni kívánjuk. Ebben elsődleges és legfontosabb partnerűnk az Európai Űrügynökség
– hangsúlyozta Ferencz Orsolya
Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos hozzá tette több mint 75 éves múltra tekint vissza a magyar űrkutatás ennek a folytatása pedig a következő években Debrecen szerepével mindenképpen hangsúlyosan jelenik majd meg.A továbbiakban is azt szeretnék elérni, hogy mind a földi mérési képességeikben mind pedig az űrprogramjaiknak a tudományos és technikai hátterében Debrecen képességeit növelni tudjuk.
Az Európai Űrügynökség delegációjának egyik tagja, Marcos Bavdaz elmondta, a látogatásuk célja az, hogy feltérképezzék azokat a lehetőségeket,eszközöket, potenciálokat amit az itteni kutatóintézet és az egyetem biztosíthat.
Az Európai Űrügynökség, illetve a Debreceni Egyetem illetve a Magyar állam együttműködésében nagyon fontos, hogy megtaláljuk azokat az együttműködési pontokat, azokat lehetőségeket amelyek előrébb viszik a tevékenységeinket. Mi az Európai Űrügynökségnél ebben a kutatási programban elsősorban technológiai előkészítéssel foglalkozunk. Ez azért nagyon lényeges mert az űrkutatás terén 10-20 évre kell előregondolkozni ahhoz hogy ezek a kutatások végül meghozzák a valós gyakorlati eredményeiket.
– tért ki erre is Marcos Bavdaz.
A tájékoztatót követő konferencia kezdetén Puskás István alpolgármester is köszöntötte a jelenlevőket.